"Mengenli aşçı adaylarına Pakmayadan Tam Not"

 

Pakmaya, Bolu Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi, pastacılık ürünlerini tanıttı uygulama bilgilerini paylaştı.

18 Aralık 2014 / İzmit – Sadece ülkemizin değil, dünyanın sayılı büyük maya üreticileri arasında yer alan Pakmaya, aşçılık denince akla ilk gelen eğitim kurumlarından biri olan Bolu Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri ile bir araya geldi.

Bilgi paylaşım amaçlı etkinlikte yarının aşçısı 110 öğrenciye pastacılık ürünleri ve uygulamaları ile ilgili bilgiler verilirken pratik yapma imkânı da sunuldu. Toplantı sonunda, öğrencilerin bilgi ve ilgisine tam not veren Pakmaya yetkilileri, öğrencilere özel olarak hazırlattıkları hediyeleri sundular.

Ülkemizin önde gelen aşçılık okullarından biri olan Bolu Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde Pakmaya tarafından böylesi bir etkinliğin düzenlenmiş olması okul öğretmenlerini de çok memnun etti.

Pakmaya Hakkında:

Pakmaya markası ile Türkiye’de fırıncılık sektöründe bilimsel yöntemlerle üretilen maya kullanımının öncülüğünü yapan ve tüm ülkede kullanımını yaygınlaştıran Pak Gıda, 1972 yılında kurulmuştur. Pakmaya bugün 250.000 ton yaş maya kapasitesiyle dünyanın 130 ülkeye ihracat yapan sayılı büyük üreticileri arasında yer almaktadır.

Pakmaya, maya üretimi yanı sıra fırıncılık, pastacılık ve değirmencilik ürünleri alanında da faaliyet göstermektedir.  www.pakmaya.com.tr


Pakmaya 2017 © Tüm Hakları Saklıdır. S.S.SYasal Uyarı

Google+