Sahur ve iftarlarınızı Pakmaya ile tatlandırın

Sahur ve iftarlarınızı Pakmaya ile tatlandırın

Geliştirdiği yeni ürünler ile mutfakların vazgeçilmezi haline gelen Pakmaya, Türk tatlıları pazarında çok iddialı. Yeni ürünleriyle Ramazan ayına pratik tarifler ile girmeye hazırlanan Pakmaya, kadınların mutfaktaki en değerli yardımcısı…

5 Haziran 2015 / İstanbul - 3 yıl önce girdiği pişirme ve toz tatlı pazarındaki başarısını geleneksel lezzetteki Türk tatlıları ile taçlandıran Pakmaya, ürünleri ile tüketicilerin ilgi odağı haline geldi. Geliştirdiği ürünler ile mutfakların vazgeçilmezi olan Pakmaya, yüzde 100 Türk sermayesi olarak girdiği Türk tatlıları pazarında liderliğe oynuyor.

Ramazan’da hangi tatlıyı yapsam diye düşünmeye gerek yok!

Pakmaya, Ramazan ayının yaklaştığı şu günlerde, birbirinden özel, hafif ve pratik tatlılar ile sofralarda yerini almaya hazırlanıyor. Pakmaya’nın Türk tatlıları kategorisindeki çeşitli özel tarifler kadınları ‘bugün ne yapsam’ derdinden kurtaracak.

Gerek ürün yelpazesi gerekse de ürün kalitesi ile kadınların gözdesi olan Pakmaya’nın Türk tatlıları ürün gurubu Muhallebi, Damla Sakızlı Muhallebi, Sütlaç, Keşkül, Aşure, Supangle, Tavukgöğsü ve İrmik Tatlısı’ndan oluşuyor. Bu ürünler ile geleneksel tatları yaşatan Pakmaya, her sofraya rahatlıkla ulaşabiliyor.

Pakmaya Hakkında:

Pakmaya markası ile Türkiye’de fırıncılık sektöründe bilimsel yöntemlerle üretilen maya kullanımının öncülüğünü yapan ve tüm ülkede kullanımını yaygınlaştıran Pak Gıda, 1972 yılında kurulmuştur. Pakmaya kurulduğu günden beri istikrarlı bir şekilde büyüyerek bugün 250.000 ton yaş maya kapasitesiyle dünyanın 130 ülkeye ihracat yapan sayılı büyük üreticileri arasında yer almaktadır. Pakmaya, maya üretimi ve üretim kapasitesi bakımından Türkiye’de lider, dünyada ilk üç firma arasında yer almaktadır. www.pakmaya.com.tr

 


Pakmaya 2017 © Tüm Hakları Saklıdır. S.S.SYasal Uyarı

Google+