Pakmaya turizm otelcilik öğrencilerini PUM’da ağırladı

Eğitimi ve sektöre yeni katılacak gençlerin gelişmelerini desteklemeye büyük önem veren Pakmaya, Şişli Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otelcilik Bölümü öğrenci ve öğretmenlerini Pakmaya Uygulama Merkezi’nde (PUM) misafir etti. Öğrenciler ve öğretmenler, pastacılık uzmanlarıyla birlikte güzel vakit geçirirken bilgi alışverişi yapma ve bilgilerini artırma olanağı buldular.

30 Nisan 2015 / İstanbul - Geliştirdiği yeni ürünler ile farkını gıda sektöründe hissettiren Pakmaya, Pakmaya Uygulama Merkezi’nde (PUM) önemli bir etkinliğe imza attı. Pakmaya’nın sektörde eğitimi desteklemeye verdiği önem kapsamında, Şişli Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otelcilik Bölümü öğrencileri ve öğretmenleri PUM pastacılık uzmanlarıyla bir araya geldiler. Bilgi birikimlerinin paylaşıldığı ve canlı bir görüş alışverişine sahne olan etkinlikte pastacılık uzmanları bir yandan Pakmaya karışımları ile makaron, diğer yandan çikolatadan dekorlar yaparak katılımcılara keyifli anlar yaşattılar.

Etkinliğe katılan öğrencilerin bir kısmı stajlarını PUM’da tamamlayarak Haziran ayında mezun olacaklar. Pakmaya Şişli Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otelcilik Bölümü öğrenci ve öğretmenleriyle önümüzdeki günlerde tekrar PUM’da bir araya gelecek.

PUM yeni ufuklar açıyor

Sektördeki yerli ve yabancı deneyimli ustaların katılabilecekleri aktiviteler gerçekleştiren PUM, sektör temsilcilerine ve çalışanlarına yeni ufuklar açıyor ve onlara kendilerini geliştirmeleri için fırsat sunuyor. Yeniliğe, değişime özellikle açık bir sektör olan Pastacılık ve Unlu mamuller dünyasındaki pastane ve fırın işletmecileri ile ustalar, Pakmaya’nın bu girişimi ile özledikleri desteğe kavuştular.

PUM’da işlerine değer katacak yeni çeşitleri tanımanın yanı sıra Demolar izleme ve çalışmalar yapma olanağına da sahip olan ustalar diledikleri zaman merkezin imkânlarından yararlanabiliyorlar. PUM tüm profesyonellere yasalar, tebliğler ve yönetmelikler çerçevesinde doğru ürün özellikleri ve doğru üretim metotları hakkında bilgiler de sunuyor.

Pakmaya Hakkında:

Pakmaya markası ile Türkiye’de fırıncılık sektöründe bilimsel yöntemlerle üretilen maya kullanımının öncülüğünü yapan ve tüm ülkede kullanımını yaygınlaştıran Pak Gıda, 1972 yılında kurulmuştur. Pakmaya kurulduğu günden beri istikrarlı bir şekilde büyüyerek bugün 250.000 ton yaş maya kapasitesiyle dünyanın 130 ülkeye ihracat yapan sayılı büyük üreticileri arasında yer almaktadır. Pakmaya, maya üretimi ve üretim kapasitesi bakımından Türkiye’de lider, dünyada ilk üç firma arasında yer almaktadır. www.pakmaya.com.tr


Pakmaya 2017 © Tüm Hakları Saklıdır. S.S.SYasal Uyarı

Google+