Basın Bültenleri

Değerli basın mensubu dostumuz,

Pakmaya'nın yayınladığı bültenleri, faaliyetleriyle ilgili yerel ve ulusal basında yer alan haberleri bu sayfada bulacaksınız.


“MUTFAĞIN YILDIZLARI” BELLİ OLDU

19 Kasım 2013, İstanbul. Lezzetin ustası, dünyanın en büyük 3 maya şirketinden biri olan Pakmaya’nın Türk mutfağına yeni lezzetler kazandırmak amacıyla düzenlediği “Mutfağın Yıldızı Kim Olacak?” yarışması sonuçlandı.

detaylı bilgi için...

"Mengenli aşçı adaylarına Pakmayadan Tam Not"

Pakmaya, Bolu Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi, pastacılık ürünlerini tanıttı uygulama bilgilerini paylaştı.

detaylı bilgi için...

Pakmaya’dan Fırıncılar için yeni bir ekmek karşımı

Dünyanın en büyük 3 maya üreticisinden biri olan Pakmaya, fırıncılık sektörüne yönelik yeni bir ekmek karışımı hazırladı. Çay saatleri için de tercih edilebilir bir atıştırmalık olabilecek Kafkas Çöreği, 20 kilogramlık ambalajda sunuluyor

detaylı bilgi için...

Pakmaya’dan Ev Tüketimi İçin Çikolata Pazarında Devrim!

Pakmaya bugüne kadar sadece parça ve damla formlu “bitter çikolata” ürünlerden oluşan ev tüketimi için çikolata pazarını yeniden tanımlıyor. Pakmaya süsleme amaçlı faydası bulunan ve tek bir çeşitten oluşan bu ürün kategorisinde lezzeti ön planda tutan yenilikçi bir yaklaşım ile 4 yeni ürün sunuyor.

detaylı bilgi için...

Pakmaya lezzetleri YZB Fuarı’nda ilgi ile karşılandı

Pakmaya resmi sponsorları arasında yer aldığı “Yerel Zincirler Buluşuyor 2015 Konferansı ve Fuarı”na katıldı. Gıda perakende, temizlik ve hijyen gibi birçok sektör temsilcilerini bir araya getiren etkinlikte Pakmaya, iç ve dış alanda kurduğu standında ziyaretçilere ikramlarda bulundu.

detaylı bilgi için...

PAKMAYA EKMEĞİN USTALARI İLE BULUŞTU

Fırıncılık mesleğinin mihenk taşlarından biri olan hamurkârlar, Pakmaya Uygulama Merkezi’nde bir araya geldiler. Ekmek yapımında yeni trendlerin konuşulduğu etkinlikte Pakmaya’nın çeşit ekmek ürünleri de ustaların beğenisine sunuldu.

detaylı bilgi için...

Pakmaya çilek kokulu bahara hazır

Birbirinden özel ürünleri ile her geçen gün yeni ve farklı tatların keşfedilmesini sağlayan Pakmaya, baharı müjdeleyen çilek meyvesi ile lezzete lezzet katıyor.

detaylı bilgi için...

Pakmaya turizm otelcilik öğrencilerini PUM’da ağırladı

Eğitimi ve sektöre yeni katılacak gençlerin gelişmelerini desteklemeye büyük önem veren Pakmaya, Şişli Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otelcilik Bölümü öğrenci ve öğretmenlerini Pakmaya Uygulama Merkezi’nde (PUM) misafir etti. Öğrenciler ve öğretmenler, pastacılık uzmanlarıyla birlikte güzel vakit geçirirken bilgi alışverişi yapma ve bilgilerini artırma olanağı buldular.

detaylı bilgi için...

Pakmaya’dan Çikolata Partisi

Mutfakların ustası yemek bloggerları, Pakmaya Uygulama Merkezi’nde (PUM) gerçekleştirilen ‘Çikolata Partisi’nde bir araya geldiler. Pakmaya ürünleri ile birbirinden özel tarifler sunan bloggerlar, Pakmaya Pastacılık Şefi Cemil Çengel’İn sürprizleri ile keyifli anlar yaşadılar

detaylı bilgi için...

Pakmaya’dan fırıncılara 3 yeni çeşit ekmek karışımı

Geliştirdiği yeni ürünler ile beğeni kazanmaya ve sektöre damgasını vurmaya devam eden Pakmaya, fırıncılar için 3 çeşit yeni ekmek karışımını piyasaya sundu. Pakmaya’nın Damla Sakızlı Ekmek Karışımı, İpekyolu Ekmek Karışımı ve Meyveli Ekmek Karışımı sektöre ayrı bir heyecan getiriyor

detaylı bilgi için...

Sahur ve iftarlarınızı Pakmaya ile tatlandırın

Geliştirdiği yeni ürünler ile mutfakların vazgeçilmezi haline gelen Pakmaya, Türk tatlıları pazarında çok iddialı. Yeni ürünleriyle Ramazan ayına pratik tarifler ile girmeye hazırlanan Pakmaya, kadınların mutfaktaki en değerli yardımcısı…

detaylı bilgi için...


Pakmaya 2017 © Tüm Hakları Saklıdır. S.S.SYasal Uyarı

Google+